PoMesku.org.pl

Zarejestruj się, aby móc brać udział w dyskusji. Uwaga, każdy spam linkowy jest traktowany banem na adres IP, a każdy wątek z linkiem WYMAGA akceptacji moderatora.

Smoog

Męskie lektury obowiązkowe

Rekomendowane odpowiedzi

Czego potrzebuje prawdziwy facet? Sportowego wozu, grubego portfela, stada fanek i mnóstwa znajomych? Nie. Miłości, przyjaźni, odwagi, pasji... Przypomnij sobie, co oznaczają te pojęcia. Oto 9 powieści o najważniejszych sprawach w życiu mężczyzny.

sh_3269406-f11bc9da43a47be35d224568753f69dd.jpg

1. Władza: Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"

Szatan wydaje bale. Gospodyniami są na nich zawsze kobiety o imieniu Małgorzata. I tym razem tak się stanie. Do stolicy ZSRR przybywa profesor czarnej magii Woland ze swoją świtą. To, co zacznie się dziać w mieście pod wpływem sztuczek diabelskich, to jak szatan i kompania będą figlować, jak postawiony na głowie przez system świat zupełnie zwariuje, jest nie do opowiedzenia.

Równocześnie z realistyczną (właśnie tak!) opowieścią o systemie komunistycznym Bułhakow przedstawia nam inną książkę. Apokryficzną Ewangelię według Mistrza, tytułowego bohatera, zamkniętego w psychuszce ukochanego Małgorzaty. Rozmowy Jeszui ha-Nocri (dla niewtajemniczonych - Jezusa z Nazaretu) z Poncjuszem Piłatem, prokuratorem Judei, to do dziś jedno z najważniejszych przedsięwzięć tego typu literatury na świecie.

Jest zbrodnią mówienie o "Mistrzu i Małgorzacie" tylko w kategoriach rozważań o systemie władzy. Ale - spośród arcydzieł - to właśnie ta książka o władzy mówi mocno i zdecydowanie. Pozycja obowiązkowa.

2. Zdrada: John Fowles "Mag"

Młody nauczyciel Nicolas Urfe podejmuje pracę w szkole na małej greckiej wyspie. W Anglii zostawia dziewczynę i od początku wiemy, że mamy do czynienia z typem emocjonalnie niedojrzałym. Na wyspę przyjeżdża czasem Conchis, bogaty Grek, o którym mówią, że w czasie wojny kolaborował z Niemcami. U niego właśnie Nicolas poznaje Julię, śliczną dziewczynę, która zmieni jego życie. Miłość do niej, a właściwie to, co Urfe za miłość uważa, sprawi, że bohater nie zauważy, iż został wmanewrowany w misterną i perfidną grę.

W powieści Fowlesa chodzi nie tylko o zdradę w relacji kobieta - mężczyzna, choć tej jest tu najwięcej, ale także o zdradę ideałów, a nawet narodu. "Mag" to jedna z tych książek, które pokazują, że nie istnieje czarno- -biały obraz świata i człowieka w świecie, a rzeczy mogą okazać się czytelne, dopiero gdy zacznie się słuchać między słowami.

3. Zazdrość: Michał Choromański "Zazdrość i medycyna"

Jedyna polska powieść w tym przeglądzie. Za to jaka! W roku 1933 Widmar zaczyna podejrzewać swoją żonę o romans. Jego krawiec, Gold, donosi mu o tajemniczej wizycie pani Widmarowej w kamienicy nieopodal swojego mieszkania. Od tej pory chorobliwa zazdrość Widmara będzie dyktować mu mniej lub bardziej racjonalne działania, które mają doprowadzić do potwierdzenia podejrzeń.Zazdrosna jest także była kobieta Widmara, Zofia. Tym razem o niego. Gdy umiera, jej zapiski ze szczegółowym opisem zdrady żony trafiają w tajemniczy sposób na posesję bohatera. Dalej sza! Trzeba to przeczytać.

Choromański zyskał w przedwojennej Polsce wielką sławę. Dlaczego? Bo to powieść o nas wszystkich. Zdarzyć się może każdemu.

4. Przyjaźń: Aleksander Dumas "Trzej muszkieterowie"

Porywczy i szlachetny d's Health Irek Grin - pisarz i wydawca, autor wielu książek i opowiadań, głównie sensacyjno-kryminalnych (m.in. powieści "Szkarłatny habit", "Pan Szatan", "Szerokiej drogi, Anat" i "Ze złości") oraz jeden z twórców Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie" i juror Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej książki kryminalnej lub sensacyjnej.

źródło: menshealth.pl

Jak to jest z wami panowie? Ja z tych tutaj podanych to przeczytałem tylko: 1, 4, 7, 9. O reszcie nawet nie słyszałem, ale trzeba to nadrobić. A jak jest z wami? Czytacie coś? Grey_Light_Colorz_PDT_01.gif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od siebie dodałbym punkt

"Zemsta" : Aleksander Dumas "Hrabia Monte Cristo"

Historia młodzieńczej miłości, zdrady, więzienia, międzypokoleniowej przyjaźni, nauki i lat poświęconych na planowanie. Tajemniczy skarb arystokratycznego rodu Spada na wyspie Monte Cristo. No i zemsta, która najlepiej smakuje na zimno, po wielu latach od zdrady. A wszystko w narracji zbliżonej do "Trzech muszkieterów" ;)

Adagros - jakie książki psychologiczne? Są jakieś, które powinny się tu znaleźć ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No właśnie :D co z resztą książek :D?

Czemu miałyby być nie na temat :D? zarzuć kilkoma tytułami książek psychologicznych, które uważasz za wartościowe do przeczytania dla faceta ;) sam się interesuję temat i jestem ciekaw jakie książki proponujesz :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już od dłuższego czasu korcą mnie obaj Dumasowie, niby powinienem czytać lektury do prezentacji maturalnej... ale co tam matura dopiero w maju :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dumas pisze niezwykle ciekawie, ogólnie rzecz biorąc lubię powieści płaszcza i szpady :) dlatego Hrabiego Monte Cristo przeczytałem w raptem 3 dni ;) mam wydanie 3-tomowe więc wychodziło po dniu na tom :D obecnie nie mam za bardzo czasu żeby na spokojnie poczytać jakieś takie powieści wartościowe, ale zaraz gdy skończy mi się sesja chce kupić jakieś fajne wydanie "Trzech muszkieterów" i przeczytać :) bo wstyd przyznać, ale tej książki jeszcze nie znam... film widziałem, ale wiadomo - to są dwa światy.

A co do matury - lepiej książki mieć przeczytane jak najwcześniej. Po przeczytaniu zrobić sobie notatki, z których można bez problemu wszystko sobie odświeżyć i maturkę można w zasadzie potem przygotować na dwa dni przed wystąpieniem (czyt. ja tak zrobiłem i się udało - 95% z ustnej )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Dzień dobry...i co dalej" Eric Berne. Książka ta opisuje, że człowiek postępuje w sposób jaki nauczył się w fazie dorastania. Jeżeli miał sukcesy to będzie je odnosił dalej, jeżeli odnosił porażki to niestety jego psychika jest tak ukształtowana, że nieświadomie będzie odnosił nadal porażki. Książka ta podpowiada jak ukierunkować myśli i sposób postępowania na dobrą droge...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co widzę w pierwszym poście to czytałem 1 i 4 ...

Co do "Wiedźmina" to przeczytałem wszystkie książki z sagi po kilka razy .... Niektóre teksty prawie że na pamięć znam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkoda tylko że nie przetłumaczyli kolejnych części Ojca Chrzestnego na polski (tych pisanych przez Marka Wirdegarnera)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi