PoMesku.org.pl

Zarejestruj się, aby móc brać udział w dyskusji. Uwaga, każdy spam linkowy jest traktowany banem na adres IP, a każdy wątek z linkiem WYMAGA akceptacji moderatora.

Pablo111

Wielka asteroida zbliża się do Ziemi.

Rekomendowane odpowiedzi

Eksperci z amerykańskiej agencji kosmicznej bacznie przyglądają się asteroidzie 2005 YU55. Obiekt o średnicy blisko 400 metrów zbliża się do naszej planety i wg obliczeń naukowców, znajdzie się w jej pobliżu 8 listopada. Czy istnieje ryzyko, że w jakikolwiek sposób zagrozi on bezpieczeństwu Ziemi? Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Na razie specjaliści z NASA zapewniają, że 2005 YU55 minie Ziemię w odległości ok. 323 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że ruchomy obiekt w krytycznym momencie będzie dzielił od nas dystans stanowiący 85 procent odległości z Błękitnej Planety na Księżyc. Teoretycznie nie powinniśmy się więc niczego bać. Naukowcy zapowiedzieli jednak, że już na cztery dni przed znalezieniem się asteroidy w punkcie kulminacyjnym, zaczną ją monitorować za pomocą teleskopów radarowych - poinformował dziennik USA Today.

"Jest szansa na kontakt z naprawdę wielką nauką dzięki tej skale" - powiedział astronom Phil Plait, który liczy na wykonanie bardzo dokładnych zdjęć w czasie, gdy obiekt będzie się przemieszczał z prędkością bliską 50 tysięcy kilometrów na godzinę. "Jej orbita znajdzie się na tyle blisko w pobliżu naszej planety, by zostać uznaną za potencjalnie niebezpieczną, ale jednocześnie orbita ta jest na tyle dobrze znana, by wyeliminować zderzenie".

Zdaniem badaczy, gdyby jednak obiekt wielkości asteroidy 2005 YU55 uderzył w Ziemię, doszłoby do wyzwolenia energii o sile 2 tysięcy megaton. Takie zderzenie mogłoby skutkować wielkim trzęsieniem ziemi oraz powstaniem krateru o głębokości 450 metrów i średnicy 4 kilometrów

Co ciekawe, ostatni przypadek, kiedy równie duży obiekt minął Ziemię w tak niewielkiej odległości, miał miejsce w 1976 r. Wg naukowców, z kolejnym tego typu niebezpieczeństwem zostaniemy skonfrontowani dopiero w 2028 r.

Wciąż nie można natomiast wykluczyć, że w 2036 r. Ziemia stanie w pobliżu znacznie poważniejszego zagrożenia. W pobliżu naszej planety znajdzie się wówczas asteroida 99942 Apophis. "Apophis zbliży się do Ziemi na odległość 37 tysięcy kilometrów 13 kwietnia 2036 roku. Tego dnia może nastąpić kolizja z naszą planetą" - twierdzą niektórzy naukowcy. Skutki takiej kolizji byłyby dużo poważniejsze niż te, które wywołała olbrzymia, 15-kilometrowa planetoida odpowiedzialna za tzw. "wymieranie kredowe".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciąż nie można natomiast wykluczyć, że w 2036 r. Ziemia stanie w pobliżu znacznie poważniejszego zagrożenia... no na przykład praca do 75 roku życia. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się