PoMesku.org.pl

Zarejestruj się, aby móc brać udział w dyskusji. Uwaga, każdy spam linkowy jest traktowany banem na adres IP, a każdy wątek z linkiem WYMAGA akceptacji moderatora.

Barney28

Jak rozpocząć swój biznes?

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu myślę o założeniu swojego biznesu, pomysł już mam tylko teraz co dalej? Chciałbym żeby to wypaliło i jak najlepiej się do tego przygotować: dobry biznesplan, strategia, no i pozyskanie jakiegoś dofinansowania.. :) ktoś z Was ma jakieś doświadczenia? zarówno te dobre jak i złe. Będę wdzięczny za wskazówki!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przede wszystkim zanim zaczniesz cokolwiek zakładać i myśleć o formalizowaniu swoich planów przedsiębiorczych, powinieneś zająć się badaniami marketingowymi rynku. Czyli czy produkt, który chcesz oferować swojemu klientowi jest czymś nowym, a jeśli nie to poprzez co będzie się wybijał spośród szeregu innych produktów. Jaka grupa docelowa najchętniej ów produkt by zakupywała od Ciebie, etc., etc. :) W skrócie musisz poznać całe otoczenie produktu jak i sam produkt ;) Bo jaki jest sens tracić czas i kapitał na zakładanie fabryki napojów gazowanych, jeśli przy produktach Coca-Coli i Pepsi, będziesz mieć na prawdę trudny start, nie gwarantujący w najmniejszym stopniu sukcesu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie to co mogę Ci doradzić to rozpoznanie rynku, oceń czy to co chcesz robić znajdzie rynek zbytu. Co do dofinansowania w sumie odradzam dotacje unijne, tam masz zwykle w umowie zapis że działalność musisz prowadzić co najmniej przez rok a w innym wypadku spłacasz odszkodowanie. Mam kilku znajomych, którym interes nie wypalił i teraz się borykają.

Więc jeśli chodzi o dofinansowania, to kredyty hipoteki lub szukaj inwestorów.

Ciężko ci coś doradzić bo nie wiem nawet jaka branża. Pomysłu nie zdradzaj, ale może podaj troszkę więcej szczegółów to i więcej doradzimy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Smoog wiesz coś na temat dofinansowań? Jak załatwić czy coś lub ile tego można dostać? Ja się zastanawiam czy dobrym pomysłem byłoby zostanie na etacie i otworzenie firmy tylko czy wtedy mam szansę na dofinansowanie? Albo ile kosztów się płaci miesięcznie na firmę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do kosztów to 800 zł ZUS + podatki. Jako pierwsza twoja firma przez jakiś czas masz zniżkę na ZUS do 450 zł miesięcznie z tego co pamiętam. A podatki to dochodowy normalnie zależy jaką masz tam stawkę czyli ile będziesz zarabiał tak naprawdę no i VAT od sprzedaży jeżeli będziesz VATowcem.

Co do dofinansowań to nie znam jakiś szczegółów dokładnie bo ich rodzajów jest mnóstwo. Są te takie urzędy tego Programu Rozwoju czy jakoś tak i tam konsultanci Ci opowiedzą na co możesz dostać dofinansowanie i ile. Wiem tylko, że musisz mieć biznes plan gotowy, ogólny kosztorys no i pomysł na interes.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

trzeba mieć dobry pomysł przede wszystkim, wiekszość biznesów nie daje rady przetrwać roku więc lepiej to przemyśleć i mieć coś na co będzie popyt, badania marketingowe to dobry plan

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musisz mieć dobry pomysł. Nie musisz od razu interesu zacząć od sukcesu. Porażki budują i uczą. Można też zacząć od biznesu, który nie będzie miał sporo dochodów, ale wystarczy na opłaty. Żeby się nauczyć. Najlepiej biznes oparty na działalności w internecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oj chłopie ciężko będziesz miał. Teraz jest najgorszy okres na jakiekolwiek inwestycje. Znajomi nie wiedzą co z kasą robić i na razie wpłacają wszystko do szwajcarów. Radzę przeczekać trochę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiem tak, chcesz zacząć biznes, najpierw zorientuje się gdzie są najniższe obciążenia podatkowe. Ja pracuje w "angielskiej" firmie. Bo taniej nieporównywalnie mniejsze podatki. Tutaj te złodzieje wszystko ci zabiorą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chodzi o moje zdanie, to jeśli zakładać firmę, warto zadać pytanie ile dochodu realnie ma Ci przynieść. Poniżej 3 tys to jest szkoda zachodu. Mam wielu znajomych, którzy zakładali firmy. Ale wszyscy albo zarabiają mniej niż ja na etacie, albo pozwijali interesy. Znam kilkadziesiąt osób z takimi doświadczeniami, ale tylko dwóm się udało osiągnąć sukces. Z czego jedna po kilku latach prosperity też zwinęła żagle. Warto zauważyć, że jeśli liczysz na dotcję z PUP, to już coś mi nie gra. Ta jedyna osoba, która osiągnęła sukces była też jedyną która nie korzystała z zapomóg i dofinansowań... Może to zbieg okoliczności, ale ja osobiście uważam że nie. Dotacja daje komfort psychiczny. A komfort w biznesie zabija! Kilka lat temu dostałem propozycję kooperacji z pewną firmą, potrzeba było zainwestować ok 100 tys. Byłem gotów sprzedać mieszkanie. Ale ostatecznie firma przegrała przetarg i sprawa upadła. Rzecz w tym, że jeśli oglądasz się na dotacje, to znaczy że boisz się ryzykować zbyt wiele własnych środków. A jeśli się boisz, to znaczy że nie wierzysz w swój pomysł. A bez wiary nie da się osiągnąć sukcesu. Jeszcze raz dobrze przemyśl, czy Twój plan jest rzeczywiście taki dobry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi