PoMesku.org.pl

Zarejestruj się, aby móc brać udział w dyskusji. Uwaga, każdy spam linkowy jest traktowany banem na adres IP, a każdy wątek z linkiem WYMAGA akceptacji moderatora.

Smoog

10 najdziwniejszych chorób

Rekomendowane odpowiedzi

Choroba jest czymś, czego większość ludzi obawia się najbardziej. Skutecznie może odebrać człowiekowi radość życia i sprawić, że już nic nie będzie dla niego takie samo. Występujące u ludzi stany chorobowe nie zawsze budzą jednak wyłącznie współczucie u innych. Czasami powodują też zdziwienie i niedowierzanie.

Prezentujemy 10 najdziwniejszych chorób, które pokazują jak życie okrutnie potrafi obejść się z człowiekiem.

10. Pica

pica.jpeg

Na zdjęciu 1,440 przedmiotów wyjętych z żołądka osoby cierpiącej na opisywane powyżej schorzenie.

Pica to stan chorobowy polegający na tym, że osoba odczuwa silną potrzebę zjadania obiektów, które z tradycyjną kuchnią mają niewiele wspólnego. Przysmakiem dla osób z tym zaburzeniem może być szkło, drewno, piasek, włosy, a nawet wydzielina z nosa. Przez jakiś czas wśród lekarzy funkcjonował pogląd, że takie zachowania mogą być spowodowane przez niedobór minerałów. Tej tezy nie udało się jednak udowodnić. Nie ma skutecznego lekarstwa, które leczyłoby tę przypadłość.

9. Seksomnia

sexomnia.jpeg

Rzadko spotykana choroba nazywana także "zespołem Morfeusza". Osoby z seksomnią wykazują podczas snu wzmożoną aktywność seksualną. Zdarza się, że pacjenci tacy masturbują się podczas snu, nie pamiętając nic po przebudzeniu. W 2005 r. miał miejsce przypadek uniewinnienia mężczyzny oskarżonego o próbę gwałtu. Okazało się, że mężczyzna miał seksomnię. Niedawno opisywaliśmy też przypadek 32-letniej Belle Floor, która bezwiednie masturbowała się w nocy. Kobieta założyła serwis internetowy za pośrednictwem którego kontaktuje się z innymi osobami z "syndromem Morfeusza".

8. Hipertrichoza

hipertrichoza.jpeg

Stan występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet polegający na nadmiernym owłosieniu jakiejś części ciała. Choć częste są też przypadki, kiedy gęste owłosienie pokrywa całe ciało. Choroba często nazywana jest też syndromem wilkołaka. Pojawienie się takiego stanu nie ma nic wspólnego ze zmianami hormonalnymi. Przyczyna leży z reguły w mutacji genetycznej. W XIX i na początku XX w. osoby z hipertrichozą znajdowały bardzo często zatrudnienie w cyrku.

7. Porfirie

porphyria.jpeg

Profirie określa się potocznie mianem choroby wampirzej. Wszystko przez podobieństwo łączące objawy występujących przy porfiriach z literackim obrazem krwiopijcy. W rzeczywistości są to zespoły schorzeń pojawiające się w momencie, gdy w organizmie zaburzone zostaje działanie enzymów prowadzące do gromadzenia się porfiryn w różnych częściach organizmu. U chorych zaobserwowano objawy takie jak wrażliwość na światło i bezsenność. Zdarza się też występowanie zniekształceń twarzy. Kiedy chory zostaje narażony na działanie promieni słonecznych, na jego ciele zaczynają pojawiać się pęcherze. Nie występują jednak inne objawy charakterystyczne dla wampirów, np. potrzeba spożywania krwi. Najbardziej znane osoby, które cierpiały na porfirie to Vincent Van Gogh i Król Jerzy III.

6. Argyria

argyria.jpeg

Choroba spowodowana przez przedawkowanie substancji zawierających związek srebra. Charakterystycznym jej objawem jest szaro-niebieski lub niebieski kolor skóry. Srebro gromadzone jest w skórze oraz innych organach i nie ulega rozproszeniu. Oznacza to, że ludzie z argyrią pozostają niebiescy do końca życia. Kilka miesięcy temu głośno było o Paulu Karasonie, który dzięki niebieskiemu kolorowi skóry trafił do znanego programu emitowanego przez stację NBC. Karason ze względu na swój wygląd często nazywany bywa Papą Smerfem. 10 lat temu Amerykanin zachorował na zapalenie skóry. Zamiast skorzystać z porady lekarza, postanowił się leczyć na własną rękę. Mężczyzna zaaplikował sobie srebro koloidalne - popularny niegdyś preparat o działaniu antybakteryjnym, który ze względu na możliwość wywołania efektów ubocznych został wycofany. Efekty terapii przeprowadzonej przez Karasona w domowym zaciszu były opłakane. Jego skóra zmieniła swą barwę na niebieską.

5. Słoniowacizna

sloniow_afp.jpeg

Choroba ta wywoływana jest przez nicienia, np. Wuchereria bancrofti. Pasożyt ten może być roznoszony przez komary, a pierwsze objawy choroby pojawić się mogą nawet po kilku latach. Pasożyt rozmnaża się i rozprzestrzenia w układzie krwionośnym oraz węzłach chłonnych prowadząc do ich niedrożności. Głównym objawem choroby jest opuchlizna, która może się pojawiać na różnych częściach ciała, przede wszystkim rękach, nogach i genitaliach. Na chorobę tę cierpi ok. 120 milionów ludzi na całym świecie. U co trzeciej z nich występują najpoważniejsze objawy.

4. Cystynoza

cystynoza_pd.jpeg

Choroba genetyczna. Polega na uszkodzeniu systemu odpowiedzialnego za usuwanie nadmiaru aminokwasu zwanego cystyną. Charakterystycznym objawem pojawiającym się u chorych jest odkładanie się kryształków cystyny w komórkach, co może prowadzić do uszkadzania kolejnych narządów - nerek, tarczycy i oczu. Osoby chore na cystynozę żyją z reguły krócej. Brak leczenia schorzenia prowadzi do tego, że osoby cierpiące na cystynozę zamieniają się w kamień. Niedawno prasa opisywała przypadek 5-letniej Lillie Sutcliffe, u której wykryto tę dziwną chorobę. 5-latka zmuszona jest do przyjmowania dużych ilości różnych lekarstw, które mają zapobiegać odkładaniu się kryształów. "Gdyby to nie było leczone, w końcu zamieniłaby się w kamień, ponieważ to atakuje wszystkie komórki." - opowiadała dziennikarzom Laura Milner - matka dziewczynki.

3. Zespół Cotarda

cotard.jpeg

Jest to stan, który może być objawem ciężkiego stanu depresyjnego. Ludzie, u których zdiagnozowano Zespół Cotarda są przekonani o tym, że nie żyją i w związku z tym utrzymują, że nie mogą umrzeć po raz kolejny. U pacjentów z tym stanem często odnotowuje się obniżoną wrażliwość na ból, a także przekonanie o rozpadzie narządów i ciała. Zdarza się, że osobom takim wydaje się, że są poruszającymi się zwłokami, dlatego opowiadają o swoim rozkładającym się ciele i pożerających je robakach. Przypadłość została ochrzczona nazwiskiem Julesa Cotarda, który jako pierwszy opisał przypadek osoby, u której wystąpiły wymienione objawy.

2. Progeria

progeria.jpeg

Ciężka choroba genetyczna polegająca na przedwczesnym, przyspieszonym starzeniu się organizmu. Jej przyczyną jest defekt występujący w kodzie genetycznym dziecka. Pierwsze objawy występują w okolicach drugiego roku życia. Dzieci cierpiące na progerię łysieją, mają niedowagę, niski wzrost i głowę nieproporcjonalnie większą w stosunku do reszty ciała. średnia wieku ich życia wynosi 13 lat. Choroba występuje niezwykle rzadko. Na całym świecie zmaga się z nią obecnie ponad 40 osób. Nie istnieje skuteczna metoda leczenia.

1. Epidermodysplasia verruciformis

treeman04.jpeg

To rzadka choroba skóry określana również dysplazją Lewandowsky 'ego-Lutza występująca u ludzi o określonych uwarunkowaniach genetycznych. Wywoływana jest przez wirus brodawczka ludzkiego. U chorych na ciele pojawiają się grudki i przebarwienia. W najbardziej ekstremalnych przypadkach nagromadzenie narośli na ciele jest tak duże, że wyklucza pacjentów z normalnego życia. Zwykle mają one strukturę przypominającą drewno. W ostatnich latach media nagłośniły przypadki kilku osób cierpiących na to dziwne schorzenie. Pierwszą osobą, którą zaczęto nazywać człowiekiem-drzewem był Indonezyjczyk Dede Koswara.

źródło: niewiadygodne.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w głebokim szoku !! Nie miałem pojęcia o niektórych chorobach. Człowiek drzewo, człowiek z nogami słonia, żywy trup, człowiek zamieniający się w kamień, wampir, niebieski człowiek, człowiek wilkołak! Ojajego !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Człowiek drzewo......nigdy nie słyszałem o czymś takim!!!

Pooglądaj Discovery Channel, a dowiesz się czegoś więcej na ten temat kolego ... a może koleżanko ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mnie trochę zatkało o niektórych słyszałem ale nie które to naprawdę okropne ;/ Wspolczuć tylko mozna takim ludziom ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się