PoMesku.org.pl

Zarejestruj się, aby móc brać udział w dyskusji. Uwaga, każdy spam linkowy jest traktowany banem na adres IP, a każdy wątek z linkiem WYMAGA akceptacji moderatora.

Rekomendowane odpowiedzi

Brazylijskie Jiu-Jitsu (w skrócie BJJ)- Sport walki wywodzący się jak sama nazwa wskazuje z Brazylii. Kiedyś zwany też Gracie Jiu-Jitsu, jako że rodzina Gracie niejako stworzyła ten system. Korzeni BJJ można doszukiwać się w Judo i starym klasycznym japoński Ju-Jutsu. Jest to styl oparty na chwytach, jego ideą jest walka z jednym przeciwnikiem (wychodząc z założenia że przed większą ilością ratuje nas jedynie trening sprinterski). Nie małą rolę odgrywa tutaj walka w parterze i dążenie do poddania przez zastosowanie techniki dźwigni, duszenia, lub też uzyskiwanie tzw. pozycji dominujących z których możemy uderzać przeciwnika podczas gdy on nie ma takiej możliwości. Warto również przytoczyć charakterystyczną dla BJJ pozycję gard, uznawane przez znawców tematu za największe odkrycie XX wieku w sportach walki... są to pozycje które z pozoru mogą wyglądać niezbyt korzystnie (nasz przeciwnik zazwyczaj znajduję się nad nami, podczas gdy my leżymy na plecach) jednak pozwalają one kontrolować go, stosować techniki kończące i przetaczać do pozycji dominujących. W dodatku istnieje też tzw. gumowa garda, z której bez większych problemów możemy uderzać.

Jeśli chodzi o samą skuteczność stylu, to przede wszystkim zależy ona od osoby trenującej i tego w jakim stopniu się temu poświęca. To jak ogromne możliwości daje BJJ pokazał chociażby Royce Gracie startując w pierwszych edycjach UFC (pierwsza w historii gala MMA, pierwotnie rozgrywana na zasadzie turnieju) oczywiście wygrywając. Dzisiejsze MMA bez technik zaczerpniętych z tego stylu właściwie nie istnieje, bowiem cały parter (tzw. ground game, jedna z trzech płaszczyzn walki) opiera się właśnie na Jiu-Jitsu.

Dodam jeszcze iż w sportowym BJJ uderzenia są zabronione, walka może zakończyć się przez poddanie (duszenie, lub dźwignia), tudzież po określonym czasie (wygrywa wtedy zawodnik który zdobył więcej punktów za przetoczenia, obalenia, lub uzyskiwanie pozycji dominujących).

Osobiście zachęcam do treningu osoby w każdym wieku, sport ten niesamowicie rozwija, daje ogromne możliwość... a start na zawodach to coś naprawdę pięknego. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Świetny sport ;) Zacząłem trenować w Lutym tego roku i jestem z tego faktu mega zadowolony ;) w lipcu mam przerwę przez drobną kontuzję, ale od sierpnia wracam znów do treningów, bo dają mi ogromną frajdę. Również polecam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem małym chłopcem, 70kg niebieskie paski ;)

Elegante, piąteczka. :) Fajnie że w Polsce to zaczęło się tak rozwijać, sporo ludzi już nie patrzy na to ze zdziwieniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

BJJ w wieku ponad 30 lat da rade? Tzn można zaczynac majac 32 lata? To trudna sztuka walki wg praktykow (sportami walk isie interesuje glownie teoretycznie)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No. Jak to KSw – ze dwie dobre walki, reszta poziom średni. Z resztą co to za konfederacja która zaprasza takich fajterów jak bonus bgc? Porzadne MMA to było na Pride, ufc itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi