PoMesku.org.pl

Aby móc wypowiadać się na forum należy założyć konto. Jest to w pełni bezpłatne. Dołącz do naszej społeczności już dziś.

Rommano

Wada wzroku

42 postów w tym temacie

Ja również noszę soczewki. Po kilku latach staje się to uciążliwe, przesuszone oczy, swędzące powieki. Jest to wygodne, ale ma swoje minusy. Podobnie jak laserowa korekta wzroku. Nie masz pewności, że Twoja wada zostanie wyzerowana, podobnie jak nie masz pewności, że nie zostanie Ci po niej zespół suchego oka, astygmatyzm i wiele innych dolegliwości. Osobiście też się zastanawiam nad korektą, ale jest tyle możliwych niepożądanych skutków, że nie wiem czy jest sens ryzykować. W końcu to oczy!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja jakos nie ufam lekarzom. Jestem obecnie w takiej sytuacji ze musze cos juz miec. 5 lat wstecz, lekarz zakladowy mnie nie przepuscil na okresowym, sam tez czulem ze mi sie wzrok pogorszyl. Poslal mnie do okulistki. Okulistka mnie opieprzyla ze nie nosze okularów, a po cholere pytam sie, jak sis nie wytezam sie zeby cos przeczytac. Dzisiaj 3 to juz za malo. Wssystko przez madrali z swiata medycyny. Wmawiaja ze w moim wieku to juz standard.

Kufa 4dychy na abs-ie "standard"? Ja sie niedawno urodzilem. ;) A ona mi wyjezdza z tekstem. Wlasnie za niedlugo bede musial ja z powrotem nawiedzic jak mi co wypali to powiem ze sie nie oplaci bo tylko chwila i do kofra ;)

Nosze okulary, tak mi je zle zmontowali ze wzrok zaczal mo sie pogarszać. Moze bym kupil na targu za 10 lepiej bym wyszedł, bo pierwsza wizyta mnie kosztowala 300 tzn za "rowerek" myślalem juz o kontaktach choc same sie dopasowuja to przeraza mnie bezpośredni kontakt z okiem. Na zabiegi nie wybiore sie bo nie potrafie juz im zaufac. Ale moze tylko ja mam kopot

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Alter nie chcę Cię straszyć ale ta okrutna lekarka ma rację - po 40 ostrość widzenia bardzo często spada, nie ma co się obrażać... Nie tylko ze względu na wiek ale lata niehigienicznego traktowania oczu np. przesiadywanie przez TV, bliska odległość monitora komputera, nie rozstawanie się z telefonem/tabletem co powoduje nienaturalnie długie skupianie wzroku co w efekcie prowadzi do krótkowzroczności. Poza tym skoro mimo zaleceń przez 5 lat nie nosiłeś okularów "bo po co"/"bo wiem lepiej" to nie dziw się że teraz wzrok znacznie Ci się pogorszył. Więc w Twoim wypadku to nie tylko kwestia wieku ale także wynik wieloletnich zaniechań.. Trochę dziecinne podejście.

Okularów z targu nie polecam bo nie wiem czy wiesz ale oprócz "mocy" okulary mają także osie które są u każdego różne. Okulary z targu mają te osie "standardowe" jakieś jedne uniwersalne a nie dopasowane konkretnie do wady danego pacjenta. Wiesz czym się kończy noszenie okularów bez odpowiednio dopasowanej osi? Zezem. Tak - zezem. Chcesz zaoszczędzić i mieć zeza?

Druga sprawa - okulary to jednorazowy wydatek, kupisz i masz. Soczewki z reguły nosi się 2 tyg z przedłużenie do miesiąca.. Więc nie wiem czy by Cię to nie irytowało. Plus płyny. Ale z ręką na sercu polecam soczewki, dla mnie bardzo wygodne ALE kupuj TYLKO te sprawdzonych firm, żadne Rossmany czy Superpharmy. Pamiętaj że to jednak do oczu wkładasz! A te "no-name" z drogerii mają małą lub zerową przepustowość tlenu... I tu wogle wzrok można stracić.

No i jakby straszenia było mało (wybacz!) ale szybko i znacząco pogarszajacy się wzrok może być zwiastunem bardzo powaznych chorób, np. neurologicznych. Polecam zrobić tomografię i tu piszę bardzo serio..

Wybacz jeśli za bardzo straszę ale barrrrdzo razi mnie jak ktoś nie szanuje oczu bo "drogo" albo "bo ja wiem lepiej", bez wiedzy o konsekwencjach...

PS. tak mi sie jeszcze przypomniało apropo ciekawostek ze świata okulistyki - pierwsze okulary (jesli nikt nigdy ich nie nosił) zazwyczaj dobiera się "wstawiając" mniejszą moc niż wymaga tego pacjent. Dlaczego? Zebyś mógł się przywyczaić i do okularów i ich mocy optycznej :) Tak już jest, Jak pisałam noszę soczewki ale mam też okulary (też nigdy nie nosiłam!) i gdy włożyłam je z mocą która wynikała mi z badania to omal nie zemdlałam, kręciło mi się w głowie i nie mogłam zrobić kroku. Dostałam lżejsze i jest ok. Więc może dlatego wydaje Ci się że Twoje są za słabe?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Słyszałem, że takie zabiegi nie zawsze są pomocne, nieraz potrzebna jest też druga operacja.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja nosze od paru lat soczewki, mam wadę -5, zastanawiam się nad operacją laserową, ale właśnie słyszalam, że nie zawsze się udaje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam wadę wzroku -4,75 ale nigdy się nie zastanawiałem nad laserową korekcją, chyba muszę o tym poczytać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Moim zdaniem przy dużej wadzie wzroku warto rozważyć laserową korekcję. Wiadomo, że są przeciwwskazania, ale przecież przed konsultujesz się z lekarzem, więc to on podejmuje ostateczna decyzję ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a czy to prawda że przy astygmatyzmie nie można wykonać korekty laserowej?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak, raczej nie można robić. Ja się dopytywałem u okulisty, raczej z ciekawości, bo troszeczkę mi poleciała wada (mam minusy -2,5 i -3 i na jednym astygmatyzm właśnie). Powiedziała mi, że wada jeszcze nie jest taka duża, tylko powinienem dbać o siebie, zapisała mi lutezan z luteiną i cynkiem i pokazała mi kilka ćwiczeń. Aż się dziwię, bo wcale nie siedzę dużo przed kompem w pracy, a w wolnych chwilach robię przy ogrodzie, zamiast oglądać telewizję. Ale jakoś polubiłem się z moimi okularami, a i żonie się tak podoba, więc nie będę jej robić przykrości, skoro i tak z cylindrami niewskazane :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach