PoMesku.org.pl

Zarejestruj się, aby móc brać udział w dyskusji. Uwaga, każdy spam linkowy jest traktowany banem na adres IP, a każdy wątek z linkiem WYMAGA akceptacji moderatora.

grot94

Problem z alkoholem.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. :)

Postaram się przejść od razu do rzeczy. Otóż zaczynam się zastanawiać czy nie piję przypadkiem za dużo alkoholu, nie sądzę by to było uzależnienie, raczej nie. No ale od jakiegoś czasu sobie myślę nad tym żeby przestać pić albo się ograniczyć do minimum. Zapytacie pewnie w "czym problem?", chyba jest w tym problem, że nie mam samozaparcia, motywacji i jakiejś silnej woli, wiem że mógłbym przestać pić, ale wiem że nie muszę przestawać, bo jeszcze nie jestem uzależniony przecież. W sensie, że z chęcią przestałbym pić, ale ta chęć jest za mała i "olewająco" do tego podchodzę, na zasadzie "mogę, nie muszę". Poza tym wiemy wszyscy jaka jest kultura picia w Polsce i jak wszyscy się dziwnie patrzą na abstynentów, jak to znajomi namawiają itd.

Może macie jakieś pomysły na wymówki?

albo jak się zmotywować, zaprzeć, no sam nie wiem.

z góry dziękuję ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szczerze mówiąc. Uważam że mimo twojej świadomości mówiącej "nie jestem taki", radzę sobie zrobić test. Zwyczajnie zobaczyć "a co będzie jak nie wypiję". Jeśli będziesz poddenerwowany, miał problemy ze snem, myśleniem i będziesz miał taki "smak" na picie. To będzie to znaczyło że choćby w małej mierze masz problem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Często jest tak że nie jesteśmy świadomi tego że mamy problem , alkoholik się nie przyzna do tego. Odstaw koniecznie na jakiś czas i zobacz jak się będziesz zachowywał. Trzeba pamiętać że umiar w tym wypadku jest bardzo ważny , lepiej zacznij o siebie dbać póki nie jest za późno.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś pomyślałem sobie, że nie będę pił, no i nie piłem przez dokładnie 1 miesiąc i 9 dni (ani kropli, nawet jednego piwa z kumplami), przez ten czas nie działo się ze mną nic nadzwyczajnego i funkcjonowałem normalnie. :) Uznałem, że skoro już tyle czasu nie piłem to już mnie satysfakcjonuje i mogę się napić, później już nie przymierzałem się do bicia rekordu. Alkohol w postaci zimnego piwa mi smakuje, wódka nie bardzo (chyba, że jest zimna, lodowata i nie ma smaku wchodząc jak woda). Tak więc chyba ze mną wszystko w porządku, tak myślę. Może nie mam problemu z alkoholem i wyolbrzymiam, a mam problem z byciem zmotywowanym, upartym i asertywnym. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przykre że to dosięga coraz większego grona ludzi... jest to ciężka choroba i współczuję rodzinom które dotyczy ten problem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet jedno piwo dziennie doprowadza do uzależniania organizmu i sprawia,że potrzebujemy tej malutkiej ilości.Potem zaś coraz większej. Grot94 ,wszystko jest dla ludzi,ale z głową. Niedopuść do tego,żeby piwo za jakieś czas przejeło nad tobą kontrolę.O ile przyjemniej jest napić się dla przyjemności,bo ma się ochotę niż pić ,bo organizm tego potrzebuje :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli zadajesz sobie pytanie czy pijesz za dużo, to wiadomo że pijesz za dużo. Ja sobie takiego pytania nie zadaję, bo problemu z alkoholem nie mam. Człowiek któremu wystają żebra nie pyta siebie czy ma nadwagę. Uzależnienie dzieli się na kilka faz. Pierwsza to sporadyczne picie i większość ludzi jej nie przekracza. Druga, to szukanie okazji, pretekstu do wypicia. Kolejna to picie i szukanie wymówek, zaprzeczanie, itp. Dopiero później jest totalna utrata kontroli i upadek na dno. Jeśli nie masz motywacji do tego żeby przestać to jest kiepsko... Zmiana otoczenia to chyba jedyna sensowna opcja. Kultura picia w Polsce nie jest taka zła. Mnie nikt nie namawia, kiedy nie mam ochoty. Kwestia tego z kim przebywasz. Jeśli z ludźmi którzy piją i szukają kompana do kielicha to zawsze tak będzie. To też jest tylko wymówka. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kiedyś pomyślałem sobie, że nie będę pił, no i nie piłem przez dokładnie 1 miesiąc i 9 dni (ani kropli, nawet jednego piwa z kumplami), przez ten czas nie działo się ze mną nic nadzwyczajnego i funkcjonowałem normalnie. :) Uznałem, że skoro już tyle czasu nie piłem to już mnie satysfakcjonuje i mogę się napić, później już nie przymierzałem się do bicia rekordu. Alkohol w postaci zimnego piwa mi smakuje, wódka nie bardzo (chyba, że jest zimna, lodowata i nie ma smaku wchodząc jak woda). Tak więc chyba ze mną wszystko w porządku, tak myślę. Może nie mam problemu z alkoholem i wyolbrzymiam, a mam problem z byciem zmotywowanym, upartym i asertywnym. :)

hmm :)

Ja jestem alkoholikiem, trzeźwym w tej chwili już sporo ponad 3 lata i powiem Ci tylko jedną rzecz, która powinna Ci dać do myślenia. Kontrolowane przerwy w piciu - robią tylko alkoholicy.

Tylko alkoholicy tzn nie ma tutaj miejsca na wyjątki.

Ludzie, którzy z alkoholem problemu nie mają, nie robią sobie przerw bo nie czują takiej potrzeby w ogóle.

Przed Tobą długa droga, powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że problem masz, skoro o tym myślisz. Gdyby problemu nie było, nie byłoby o czym gadać. Ważne jest też, czy pijesz alkohol dla przyjemności czy zapijasz stresy, smutki, problemy. Zrób sobie rachunek sumienia, zapisuj przez tydzień ile wypiłeś i przemyśl sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Alkohol bardzo wyniszcza organizm, ale nie tak jak narkotyki. Można uzależnić się od alkoholu pijąc 2 piwa dziennie przez kilka lat. Jak wygląda u Ciebie tolerancja na alkohol? Wzrasta jest taka sama, czy spada?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi