PoMesku.org.pl

Zarejestruj się, aby móc brać udział w dyskusji. Uwaga, każdy spam linkowy jest traktowany banem na adres IP, a każdy wątek z linkiem WYMAGA akceptacji moderatora.

Trocki

Muzyka poważna. Czy ktoś tego słucha?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie chciałem Was zapytać, czy komuś się zdarza słuchać np. Czajkowskiego czy Chopina dla przyjemności? Dzisiaj to chyba bardziej undergroundowa muzyka niż d'n'b czy hip hop ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajne są połączenia klasyki z nowoczesnością - np. Llindsey Stirling, genialna skrzypaczka która łączy muzykę skrzypiec z nowoczesnymi brzmieniami. Południce - ludowe pieśni + dupstep. Generalnie ja wole hybrydy z nowoczesnością i generalnie "nowoczesne" brzmienia klasycznych instrumentów aczkolwiek sądzę ze nieświadomie nawet każdy z nas codziennie słucha ileś tam muzyki klasycznej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem, że dzisiaj twórcy muzyki współczesnej wplatają klasyczne wątki do swoich kawałków, ale pytam o klasykę w czystej formie jak np. w linku powyżej. Ciekawy jestem po prostu, czy jestem jedyną osobą młodszego pokolenia, która to lubi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Muzyka klasyczna zawsze na topie. ;)

tylko trzeba wiedzieć jak ją podejść... ja słucham "Recomposed by Max Richter" i łatwiej znieść stanie w korku ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Myślę że wielu ludzi lubi, tylko hmn... może z muzyką klasyczną jest jak z "disco polo"? Ludzie słuchają ale wstydzą się przyznać?

chyba raczej by się chwalili, chociaż nie wiem.

ja słucham :P

najczęściej Prokofiewa, Dvoraka i Rachmaninowa.

Serio.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No nie wiem, zależy w jakich kręgach się obracasz. Ja z inteligencją jestem na bakier. Prosty robotnik w fabrycznej hali. A muzyka klasyczna to brzmi pretensjonalnie. Nie afiszuję się ani ze swoimi zainteresowaniami, ani z muzyką. I w sumie mi z tym dobrze, chociaż czasem fajne byłoby wyjść do teatru czy filharmonii, ale nie ma z kim :( Trudno, takie życie. Prokofiev jest niesamowity, chociaż znam tylko kilka jego utworów. Ależ to był geniusz! Ale dla mnie największym kompozytorem był jednak Czajkowski. Słuchając jego muzyki mam wrażenie że był jednym z niewielu artystów na prawdę natchnionych przez Boga. Podziw wielki i szacunek dla rosyjskich mistrzów!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A muzyka klasyczna to brzmi pretensjonalnie

Dokładnie o to mi chodzi. Muzyka klasyczna kojarzy się jednak z dystyngowanym Panem i wielkomiejską damą :) A nie np. biednym studentem :) Ze jak ktoś chodzi do opery to jest osobą bardzo poważną, takim smutnym nudziarzem i raczej mocno przy kasie. Oczywiście teraz to trochę się zmienia ale i tak słysząc że ktoś słucha muzyki klasycznej większość ludzi odruchowo myśli ze to jakiś megaloman uważający się za kogoś z wyższych sfer, a to przecież nieprawda :)

Abstrahując:

Swoją drogą byłam wczoraj w operze właśnie (bo uwielbiam teatr!) i powiem Wam że ludzie mnie załamali. Oczywiście młodych (tj do 30stki) było bardzo malutko (i tu nie zauważyłam jakichś niepokojących zachowań) natomiast dużo par w średnim i starszym wieku. Odstrzeleni jak nuworysze na Titanicu co by zachować dress code i "pasować" do miejsca ale zachowanie.. Zwłaszcza dorosłych (czy nawet starych!) Panów.. No pożal się boże, aż mnie - mocno tolerancyjną - osobę irytowało to na maxa. Przykład - przed podniesieniem kurtyny był komunikat aby wyłączyć telefony i nie robić zdjęć. Komunikat był w 3 językach a mimo to panowie siedzący po mojej lewej i prawej oraz Pan z przodu tego nie zrobili (i takih było pewnie znacznie więcej ale nie mogłam każdego wypatrzeć), tylko raz po raz zerkali na swoje wycackane telefony. Facet obok mnie cały czas gadał komentując co się dzieje na scenie (albo przedrzeźniając) aż musiałam zwrócić mu uwagę, żeby nie zakłócał mi odbioru :) A po zakończeniu jak ludzie klaskali i wstawali to ten siedząc stwierdził "nie było aż tak dobre żeby wstać" (!) i to tak głośno że ja to słyszałam. Inny podczas przerwy widząc jaka jest kolejka do damskiej toalety niemalże krzyknął "to kolejka! To macie przesrane". Żenujące naprawdę. Ja jako młoda osoba pytam - po ch..j te garnitury jak nie potrafią się zachować? Szacunek do aktorów, ich ciężkiej pracy, do miejsca, sztuki nie wyraża się tylko ubierając kościołowe ciuchy ale choćby właśnie wyłaczając telefon czy oklaskując na stojąco. To tak na marginesie :)

A Ty @Trocki do opery czy filharmonii możesz chodzić sam, tam w sumie towarzystwo nie jest niezbędne :) Może na miejscu poznasz jakieś miłe osoby bo te młodsze jednak są już innym pokoleniem niz Ci co Wam ich tu opisałam. I mogą przyjść w sweterku bo kochają teatr a nie w garniturze i siedzieć ziewać. Ja byłam sama :) Nie czułam sie dziwnie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Podziw wielki i szacunek dla rosyjskich mistrzów!

Dodam jeszcze że ja np. uwielbiam młodych rosyjskich Twórców filmowych, także rosyjski film współczesny. Cos ta Rosja ma w sobie magicznego bo i scena teatralna, literatura i muzyka są niesamowite, inne niż wszędzie indziej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temat muzyki poważnej właśnie dlatego wrzuciłem na forum. Czuję się z tym strasznie wyobcowany. Pięknie jest posłuchać Czajkowskiego, iść na wernisaż, czy do teatru. Ale przeżywanie tego w samotności zostawia poczucie pustki i osamotnienia. Tak jak moja fascynacja Rosją. Dostojewski, Gogol, Puszkin, Tołstojowie, Lermontow, Czechow. Można się zatracić w tym baśniowym świecie. Do tergo muzyka z duszą, jakiej próżno szukać u innych twórców... Rosja, tak jak piszesz, ma w sobie coś magicznego. Filmu niestety nie znam, telewizora nie mam w domu od lat i raczej mieć nie będę. Ale Spaleni słońcem, jedyny chyba rosyjski film jaki widziałem rzuca na kolana swoją prostotą. Trudny jest żywot miłośnika takich klimatów w dzisiejszym świecie. Obok Rosji fascynuje mnie też Finlandia, kraj specyficzny, ze swoim mrocznym klimatem w muzyce, literaturze, malarstwie. Bądź co bądź ponad 100 lat część Rosyjskiego Imperium :) Ale żyć z tym wszystkim i nie mieć z kim się tym podzielić to jest dopiero sztuka :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi