PoMesku.org.pl

Zarejestruj się, aby móc brać udział w dyskusji. Uwaga, każdy spam linkowy jest traktowany banem na adres IP, a każdy wątek z linkiem WYMAGA akceptacji moderatora.

domeniko

Książkowe wyciskacze łez – romanse wszechczasów!

Rekomendowane odpowiedzi

ph_697459.jpg

Kto powiedział, że romanse muszą być naiwne? Przed wami zestawienie najpiękniejszych historii miłosnych i perełek światowej literatury w jednym! Wycisną nie jedną łzę i zadowolą najbardziej wymagające czytelniczki. Polecamy!

Michael Ondaatje, Angielski pacjent

Utkana z niedomówień i nastrojów poetycka opowieść, która zaczyna się pod koniec drugiej wojny światowej, w zrujnowanym pałacu na południu Włoch. Kanadyjska pielęgniarka, Hana, opiekuje się bezimiennym pacjentem, którego płonący samolot rozbił się na Saharze. Ciężko poparzonego uratowali Beduini i przetransportowali do szpitala. Hana otacza go troskliwą opieką, czyta mu książkę, która może być kluczem do poznania jego przeszłości. Pamięć niezwykłego pacjenta stopniowo powraca i odkrywa jego mroczną tajemnicę. Hana towarzyszy mu w ostatnich dniach próbując zapomnieć o swoich bolesnych przeżyciach. „Angielski pacjent” jest historią miłości uwikłanej w okrucieństwa wojny, uczucia niespełnionego, z góry skazanego na przegraną.

Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem

Była kiedyś kraina kawalerów i pięknych panien, kraina plantacji i pól bawełny, którą nazywano Południem; tu po raz ostatni widziano niewolników i ich panów, murzyńskie piastunki i rozkapryszone, śliczne dziewczęta. Lecz w ten świat z bajki wtargnęła wojna, niosąc śmierć, ogień i zniszczenie - i cała cywilizacja przeminęła z wiatrem, wymieciona lodowatym powiewem praktycznej, przemysłowej nowoczesności...

Jane Austen, Duma i Uprzedzenie

201ggl.jpg

Powieść uważana za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych. Znajdujemy tu także melancholijną refleksję nad władzą pieniądza i znaczeniem pozycji społecznej, decydujących o życiu młodej panny, a przede wszystkim znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata...

Joanne Harris, Czekolada

Do małej mieściny na francuskiej prowincji, gdzie czas się zatrzymał, przyjeżdża tajemnicza młoda i piękna kobieta z córeczką. Mieszkańcy Lansquenet ze zdumieniem obserwują, jak Vianne z Anouk odnawiają starą piekarnię na rynku, by urządzić tam sklep

z czekoladą. W dniu otwarcia właścicielka ofiarowuje zaglądającym do niej ciekawskim takie słodycze, jakie każdy z nich lubi najbardziej, jak gdyby znała ich najskrytsze myśli i pragnienia. Czyżby ta dziwna kobieta była czarownicą?

Emily Brontë, Wichrowe wzgórza

Wichrowe Wzgórza - historia o wszechpotężnym, niszczącym uczuciu i zgubnej namiętności - to jedyna powieść Emily Brontë. Wpisuje się w nurt tzw. wiktoriańskiej powieści gotyckiej poprzez niezwykłość scenerii, tajemniczość, demoniczność postaci i dramatyczne konflikty. Wartość artystyczna Wichrowych Wzgórz stawia tę powieść w rzędzie arcydzieł światowej literatury. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i najlepszych

książek o miłości, jakie kiedykolwiek powstały. Cieszy się od lat niesłabnącym uwielbieniem i fascynacją kolejnych pokoleń czytelników.

Pierre Choderlos de Laclos, Niebezpieczne związki

Powieść przedstawia panoramiczny obraz życia i obyczajowości osiemnastowiecznej arystokracji francuskiej. Obraz, nad którym unosi się duch libertynizmu, nieokiełznanej wolności i swobody. Na jego tle rozgrywa się dramat namiętności pomiędzy głównymi bohaterami: markizą de Merteuil, wicehrabią de Valmont i prezydentową de Tourvel. Rozpętana intryga zatacza coraz szersze kręgi, by w końcu pochłonąć wszystkich jej uczestników.


Źródło: http://www.papilot.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałam wszystkie :cool:

Według mnie:

1. Przeminęło z wiatrem (bezapelacyjnie najlepsza, mogę ją czytać w nieskońćzoność).

2. Wichrowe Wzgórza (piękna książka o bardzo trudnej miłości dwóch osób o ciężkich chrakterach, w których życiu ta właśnie miłość jest jedyną dobrą rzeczą, jednak sami siebie nawzajem unieszczęśliwiają, a ich miłość pozostaje niespełniona)

3. Duma i uprzedzenie (klasyka, jak dla mnie Austen w porównani z Mitchell czy Bronte ma trcohę suchy styl pisania, ale bardzo lubię jej książki, ogólnie uwielbiam XIX wiek)

4. Niebezpieczne związki.

5. Czekolada.

6. Angielski pacjent (wiem, że jest to bardzo ceniona książka, ale mi strasznie, strasznie ciężko było prez nią przebrnąć, chociaż jej przeczytanie postawiłam sobie za punkt honoru)

Od siebie mogę dorzucić jeszcze inne warte przeczytania romanse:

Anna Karenina

Kochanek lady Chatterley

Pani Bovary

Dziwne losy Jany Eyre

Rozważna i romantyczna

Manisfield Park

Pokój z widokiem

Pamiętniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.