PoMesku.org.pl

Aby móc wypowiadać się na forum należy założyć konto. Jest to w pełni bezpłatne. Dołącz do naszej społeczności już dziś.

acha

Kolega, kumpel czy przyjaciel?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
zastanawiam się ostatnio nad takim tematem: co decyduje o tym, że traktujemy kogoś jak koleżankę/kumpla/przyjaciółkę (kolegę/kumpla/przyjaciela)? Co sprawia, że nazywacie swoich znajomych w ten sposób? Przywiązujecie w ogóle do tego wagę?

Ostatnio poprosiła mnie o spotkanie osoba, którą poznałam kilka lat temu, ale nie utrzymujemy kontaktu poza wymianą życzeń na portalu społecznościowym. Zgodziłam się, jestem osobą otwartą na kontakty, więc czemu gdzieś razem nie wyjść. Po spotkaniu (zwyczajne pogaduchy) powiedziała mi, że świetnie że się przyjaźnimy, zaczęła strasznie do mnie lgnąć, przy czym dla mnie to spotkanie jedno z wielu koleżeńskich i nie czuję potrzeby zwierzania się ze swoich problemów kompletnie obcej osobie. Skłoniła mnie do refleksji ta sytuacja.

Gdybym ja miała się określić przeważnie to wygląda tak, że kolega/koleżanka, to osoba z którą utrzymuję kontakty sporadyczne bądź z racji wykonywanych zadań (praca, studia itd.). Mogę się spotkać, ale nie mam parcia. Kumpel to ktoś kogo znam trochę lepiej, lubię, utrzymujemy w miarę stały kontakt, spotkania od czasu do czasu. Przyjaciół mam kilku, w większości znamy się od lat i tu zarówno częstotliwość kontaktu i spotkań jest największa i najswobodniej czuję się w ich towarzystwie, bo wiedzą o mnie najwięcej.

Na co dzień nie szufladkuję skrupulatnie znajomych, spokojnie :D Gdyby ktoś pozostawał wiecznie kolegą nie miałabym przyjaciół :) ale z ciekawości spytałam o zdanie np. chłopaka mojej przyjaciółki i dla niego nie ma różnicy czy powie o kimś, że jest jego koleżanką, kumpelą czy przyjaciółką (ona się trochę wkurzyła, że ma tyle przyjaciółek, a niby z koleżankami wychodzi:lol:). I z jego zdaniem już nie jestem w stanie się zgodzić, bo dla mnie słowo 'przyjaciel' znaczy więcej niż kolega/kumpel.

Chętnie poznam Wasze opinie na ten temat :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Znajomy/a= wiadomo. Cześć, cześć, jak się masz, dobrze, ok, narazie. 

Kolega/koleżanka= jakaś stała relacja ale nie głęboka. Wymiana zdań i poglądów, wspólne działanie np w pracy, jakieś wypady na kawę itd

Przyjaciel/przyjaciółka= sporadyczne kontakty ale głębsze relacje. Ktoś z kim pogadam po latach milczenia jakby nigdy nic. Ciepło w sercu, uściski, obietnice, że spotkamy się za 2 lata np :) Dzielenie się ważnymi wydarzeniami w życiu, udzielanie wsparcia w potrzebie, płacz i radość. Relacja nie do zaje.... Szczerość, autentyczność, zrozumienie... taka miłość ;)

Co do chłopaków przyjaciółek trzymam się z nimi na duży dystans. Nie interesują mnie relacje z nimi. Są to zazwyczaj znajomi, którzy wiele znaczą dla moich przyjaciółek ale dla mnie nie. Nie martwię się nimi i oceniam ich chłodno. 

Ludzie często mylą pojęcia, nie czytają książek, nie słuchają muzyki, nie rozwijają swojej wrażliwości. Często nie wiedzą o czym mówią, nie potrafią nazwać swoich uczuć, nie potrafią też nazywać rzeczy po imieniu (zupełnie jak w wierszu T. Różewicza "Ocalony", "(...) to są nazwy puste i jednoznaczne (...) pojęcia są tylko wyrazami (...) szukam nauczyciela (...) niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia (...)")

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
23 godziny temu, UsteczkaDoOczu napisał:

Ludzie często mylą pojęcia, nie czytają książek, nie słuchają muzyki, nie rozwijają swojej wrażliwości. Często nie wiedzą o czym mówią, nie potrafią nazwać swoich uczuć, nie potrafią też nazywać rzeczy po imieniu

Oj z tym się zgadzam i to bardzo.

A chłopak przyjaciółki tak po prostu się przewinął jak o tym rozmawiałyśmy. Znaliśmy się wszyscy zanim zostali parą, więc relacja w typie koleżeńskim jest :) Na ogół również nie interesują mnie bliższe relacje z chłopakami przyjaciółek.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta